Who's Coming


Event: FireFit Canadian & World Championships - Wild Card Wednesday - Sep 7, 2022

Event Type: Individual

(For competitors NOT on a team)
Name Category Department
1 Steve Baker [M] Over 60 London Fire & Rescue
2 Jeff Boyd [M] Over 55 Yukon Fire Marshal's Office
3 Grace Brousseau [F] Men Lambton College
4 Ivan Brown [M] Over 55 Ottawa Fire Department
5 Kelly Campbell [F] Women Cambridge Fire Department
6 Kevin Coffey [M] Over 40 St. Catharines F.D.
7 Pascal Duelge [M] Men Berufsfeuerwehr Neubrandenburg
8 Heiko Gehrke [M] Over 55 Berufsfeuerwehr Neubrandenburg
9 Beckham Georgiou [M] Men Fleming College Pre-Service Firefighters
10 Nick Gutierrez [M] Men Lambton College
11 Ethan Healey [M] Men Fleming College Pre-Service Firefighters
12 Magnus Hirschfeld [M] Over 50 Feuerwehr Seesen
13 Gurjit Hundal [M] Men Vancouver Fire & Rescue
14 Dietmar Kirsch [M] Over 55 BUNDESWEHR-FEUERWEHR
15 Meghann Krueger [F] Women Feuerwache Berlin Prenzlauer Berg
16 Martin Lauer [M] Men Cologne Fire Department
17 Aaron Makkinga [M] Over 40 Shell Scotford ERT
18 Patrick May [M] Over 40 Hanna Fire Department
19 Steve Mcaleer [M] Over 65 CFB Gagetown
20 Alex Meyer [M] Men Hannover Fire Department
21 Anna Möller [F] Women Freiwillige Feuerwehr Rösrath
22 Gerd Mueller [M] Over 55 Spangdahlem Air Base
23 Myron Penner [M] Over 45 Yukon Fire Marshal's Office
24 Dalton Penner [M] Men Yukon Fire Marshal's Office
25 Daniela Primus [F] Women Over 40 Hannover Fire Department
26 Maxime Royer [M] Over 40 Rocky View County Fire
27 Trevor Russell [M] Men Ajax Fire & Emergency Services
28 Dee-Anne Seward [F] Men Saskatoon Fire Department
29 Brad Shearing [M] Men Syncrude Fire Department
30 Ralf Sikorra [M] Over 55 Freiwillige Feuerwehr Neuss
31 Eric Studerus [M] Over 45 Everett Fire Department
32 Alyssa Zirul [F] Women Lambton College

Event Type: Team

Name Category Team Name Department
1 Tyrell Jones [M], Adam Mongeau [M], Zac Ploughman [M], Andrew Weaver [M] Men Calgary Fire Department Calgary Fire Department
2 Duane Bolin [M], Jeff Gerlinger [M], Keith Hodgson [M], Jonathan Molzahn [M] Men Drumheller Fire Department - Drumheller Fire Department Drumheller Fire Department
3 Justin Truchan [M] Men Edmonton Fire & Rescue - Bolin and The Boys Edmonton Fire & Rescue
4 Joseph Dostaler [M], Katherine Heidler [F], Chris Link [M], Ryan Rupert [M] Men Edson & District Fire Dept. Edson & District Fire Dept.
5 Liam Cole [M], Cameron Leonard [M], Amber Milley [F], Greggory Sheedy [M], Madelyn Van Vliet [F] Men Fleming College Pre-Service Firefighters - Fleming Misfits Fleming College Pre-Service Firefighters
6 Mike Filer [M], Ryan Hallam [M], Steve Magnus [M], Anthony Storey [M] Men Fredericton Fire Department Fredericton Fire Department
7 Shane Kennedy [M], Cyril Osmond [M], Brad Pinksen [M], Mike Zseder [M] Men Iron Ore Company of Canada - IOC First Pick Iron Ore Company of Canada Emergency Response Team
8 Ronald Brazil [M], Mark Brophy [M], Lori Butt [F], Jordan Parrill [M], Robin Porter [F] Men Iron Ore Company of Canada - The Leftovers Iron Ore Company of Canada Emergency Response Team
9 Lucas Bork [M], Brandon Lyons [M], Byanungu Ngakira [M], Brandon Stewart [M], Stewart Walsh [M] Men Lambton College - Lambton College Fire School - MEN Lambton College
10 Adrian Cook [M], Jason Labash [M], Steven Seymour [M] Over 40 Medicine Hat FireFit Team Medicine Hat Fire Department
11 Daniel Deschatelets [M], Eric Einagel [M], Jeremy Flinter [M], Tom Haughn [M], Marisa Tremblay [F] Men Ottawa Fire Department Ottawa Fire Department
12 Kirby Benning [M], Randall Dyck [M] Over 50 Regina Fire Department - The Experienced Regina Fire Department
13 Brad Dicks [M], Carla Morrison [F], David Murray [M] Mixed Strathcona County Fire Department Strathcona County Fire Department
14 Darryl Hoetmer [M], Jordan King [M], Paul Ofrim [M] Men Team: Edmonton Fire & Rescue - Dirty Mike and The Boys (Men) Edmonton Fire & Rescue

Event Type: Team Relay

Name Category Team Name Department
1 Daniel Berger [M], Martin Lauer [M], Alex Meyer [M], Anna Möller [F], Daniela Primus [F] Mixed Hannover / Cologne - HYBRID

Event Type: X3 Relay

Name Category Team Name Department
1 Martin Lauer [M], Anna Möller [F] Mixed Cologne / Rosrath FD - HYBRID
2 Andrew Kencis [M], Tristan Meade [M] Men Cupcake & Dino Yellowhead Fire Department
3 Anna Möller [F], Daniela Primus [F] Women German Ladies - HYBRID Women
4 Magnus Hirschfeld [M], Gerd Mueller [M] Over 50 Haix Wild 50's - HYBRID 1
5 Dietmar Kirsch [M], Ralf Sikorra [M] Over 50 Haix Wild 50'S - HYBRID 2
6 Daniel Berger [M], Daniela Primus [F] Mixed Hannover Fire Department - Mixed
7 Heiko Gehrke [M], Robert Green [M] Over 50 Kent / German - HYBRID Over 50
8 Pascal Duelge [M], Meghann Krueger [F] Mixed Neubrandenburg / Berlin - HYBRID
9 Troy Grant [M], Brad Shearing [M] Men Syncrude Fire Department - Smoke Syncrude Fire Department
  • By Admin
  • last updated: May 6, 2014

Schedule / Events

Recent News

FireFit Championships partners with Draeger

We are delighted to announce our new partnership with Draeger for 2022 ... Read more...

Hotel Information For Kamloops

Be sure to book your hotel for the Kamloops event. Sandman Signature HotelBooking ... Read more...

Sponsors

Featured Sponsors of FireFit Canada. Please support our Sponsors.

Draeger logo   BullDog Hose     HAIX     Meiko     Esprit Ropes BioSteel Dick Duff's